Eski Konya'da iftar sofraları

"İftara görümcemleri davet ittim.

Galem gibi oldu valla. Leblebi gibi yiriz Hatçaba gıı"

İftar ve sahur yemekleri en güzel şekilde hazırlanır ve karşılıklı davetlerle sevgi ve saygı bağları kuvvetlendirilirdi.

Önce akrabalara sonra ahbaplara iftar davetleri verilir, bu davetlerin arasında fakir tanıdıkların da bulunmasına dikkat edilirdi.

İftar Sofraları

Sofra, büyük sinilere hazırlanırdı; çünkü her an beklenmedik bir misafir gelebilirdi. Ayrıca iftariyelikler de küçük bir çinko sini içinde büyük sininin ortasına konulur, iftar açıldıktan sonra sinisiyle kaldırılırdı.

İftariyelikler

Konya'da iftariyelikler şu yiyeceklerden oluşurdu:

Tuz, zeytin, hurma, bal, tereyağı, tulum peyniri; pekmezle yapılmış kayısı, kabak, patlıcan, sarı erik reçelleri, pastırma, sucuk, iftar köftesi ve köftenin tamamlayıcısı sumaklı soğan.

İftar ana yemekler

Top atılınca iftariyelikler yenir, namaz kılınır, sonra yemek yenirdi. Çorba, bütümetli patlıcan, kışsa patates, su böreği, baklava gibi ana yemekler mutlaka sofrada bulunur, varlığa göre yemek sayısı artardı. Eğer davet yapılıyorsa kara yemek takımı listesiyle uygulanırdı.

(Yazı: Nevin Halıcı)

#Gonya #Konya #KonyaYemekleri #Sarma #YaprakSarması #KonyaYemek #Konyaİftar #Konyaiftarsofraları #KonyadaRamazan #Suböreği

Seçme Yazılar...

© 2015 Güzel Gonyam iresmi veb sitesi... Konya

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now