Ramazanda Konya’ya gelmek için 9 neden

Ramazanda Konya’ya gelmek için 9 neden

Ramazan’da tatile gidilebilecek, zamanın ruhuna uygun destinasyonlar olduğu unutulmamalı. Bu destinasyonlardan biri de Konya. Hem birçok cami ve türbesi, hem de iftar ve sahurlarda sizi bekleyen eşsiz lezzetleri ile Konya Ramazan’da düşünülebilecek yerler arasında yer alıyor.

Neden-1: Mevlana Türbesi

Konya denince ilk akla Mevlana gelir. Hz. Mevlana’ya ve türbesine uğramadan Konya’ya gelmiş sayılmazsınız.

Neden-2: Şems-i Tebrizi Türbesi

Konya’ya gelip de Mevlana’nın hayatında çok önemli bir yere sahip olan Şems-i Tebrizi‘nin türbesini ziyaret etmemek olmaz. Zaten Mevlana Türbesi ile aralarındaki mesafe de yürüyerek 5 dakika. Türbe, Şerafettin Camii kuzeyinde eskiden mezarlık olan Şems parkı içinde yer alıyor.

Neden-3: Aziziye Cami

Eski Konya’nın ortasında yer alan Aziziye Camii, mimarisi ile beni en çok etkileyen camii oldu. Muntazam kesme Gödene taşı ile yapılan camii Osmanlı’nın son dönemi eserleri arasında yerini alıyor. Konya denince ilk akla Mevlana gelir. Hz. Mevlana’ya ve türbesine uğramadan Konya’ya gelmiş sayıl- mazsınız. Aziziye Camii’nin dış mimarisi kadar iç mimarisi de dikkat çekiyor. Barok üslup caminin içinde de hissediliyor. Bu açıdan İstanbul’un boğaz hattındaki camilerin iç mimarisine benziyor.

Neden-4: Alaeddin Camii

1220 yılında Anadolu Selçuklu Devleti sultanı I. Alaeddin Keyku- bat tarafından aynı adı taşıyan tepe üzerine kurulan camii, tipik bir Selçuklu eseri. Yine dikdörtgen mimarisi ile ön saf sevabı düşünül- müş. Ancak Camii etrafında evler olmadığı için bayram ve cumalar dı- şına vakit namazlarına ön saflarda yer bulmak çok da zor olmuyor.

Neden-5 Havzan Etliekmek

Konya’da birçok restoranı olan bir etliekmek zinciri. Konyalılardan çok turistlerin tercih ediyor, çünkü etliekmeğin yapılışında anlattığımız gibi yeni usul yapıyor. Gerek içi gerekse pişirme şekli farklı. Eski Konya etliekmeği kısa ve geniş olurken Havzan'ın Konya'ya kazandırdığı bu etliekmek çıtır çıtır, ince ve uzun. Özellikle Emniyet Müdürlüğü'nün karşısındaki Havzan Etliekmek 3. Şube, diğerlerine göre daha farklı bir lezzet sunuyor. Fevzi Tezcan'ın işlettiği Havzan 3'e uğrayıp etliekmek yemeden "Konya'ya gittim, etlekmek yedim" demeyin. Bizden söylemesi...

Neden-6: Meram Bağları

Konya’da gezip görülmesi gereken yerlerden biri de Meram Bağları. Burayı gezdikten sonra tepeden Konya manzarası izlemek için de Seyr-i Kafe’ye çıkabilirsiniz. Ayrıca Meram Yolu üzerinde İstanbul’daki lüks kafeler gibi kafeler de bulmanız mümkün.

Neden-7: Fırın Kebabı

Vee tabi ki fırın kebabı... Konya'ya gelince uzun kalmayacaksanız belki etliekmek ile kebap arasında tercih yapmak zorunda kalabilirsiniz ama vaktiniz ve öğün sayınız yeterliyse mutlaka etliekmekten sonra ikinci öğününüzde fırın kebabı yemelisiniz. Konya'da düzgün yiyebileceğiniz bir kaç yer var ama en önde geleni bizce Dedeler Kebap'tır. Yüz yıla yakın tarihi ve kaliteden zerre ödün vermeyen geleneksel ustalığıyla Dedeler Kebap üç şubesiyle Kon- ya'da fırın kebabı yiyebileceğiniz ender mekanlardan...

Neden-8: Konyaspor

Ramazan ayında hem vakit geçirmek hemde güzel bir futbol maçı izlemek isterseniz şehrin en büyük spor markası Konyaspor’un maçını 42 bin kişilik mükemmel stadyumda izleme deneyimini yaşayabilirsiniz. Son yllarda büyük başarılara imza atan Yeşil-Beyazlıları izlemenizi tavsiye ederiz.

Neden-9: Alışveriş

Konya’da Mevlana çevresindeki tarihi çarşı, Bedesten ya da Zafer Meydan’ında alışveriş için uygun yerler var. Ayrıca siz AVM arıyorsanız. üç büyük alternatifiniz var: Kule Site, Kent Plaza, Novaland.

#NedenKonya #Konyadagezilecekyerler #Konya

Seçme Yazılar...

© 2015 Güzel Gonyam iresmi veb sitesi... Konya

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now